ЄС готова до підписання економічної частини угоди з Україною       Перевибори ВР пройдуть до 1 листопада - Луценко       Кримські татари Туреччини вимагають повернути Крим Україні       На Майдані тривають протести підприємців проти Податкового кодексу       Верховна Рада ухвалила проект Податкового кодексу      

Стратегії

14-04-2011 11:16( Антон Ключкін)

Коли нічого сказати

Переговори – ні про що? Владімір Путін повернувся з Києва ні з чим. Кожна сторона на переговорах була «на своїй хвилі», тому із жодного з важливих питань домовитися не вдалося – пише Антон Ключкін у статті в російському інтернет-виданні Lenta.Ru.

«Візит Владіміра Путіна до Києва став одним із найпомітніших провалів у зовнішній політиці Росії за останні роки», – пише Антон Ключкін. Несподівано під час переговорів з’ясувалося, що лідери країн не можуть домовитися з жодного важливого питання. І навіть не бажають це робити. Київ орієнтується у зовнішній політиці на ЄС. Від Росії вимагає лише чергової знижки на газ. Москва ставить питання про можливий вступ України до Митного союзу. Інші угоди сторони взагалі припинили виконувати, зауважує автор статті.

Останнім часом у двосторонніх відносинах панував політичний штиль. Києву потрібні були тільки низька ціна газу та гарантії щодо транзиту російського палива українською ГТС. Москва, своєю чергою, пропонувала злиття «Нафтогазу» і «Газпрому», бажано одержавши у розпорядження газотранспортну систему сусіда. Такі були позиції сторін після того, як було подовжено термін перебування бази російського ВМФ у Севастополі на 25 років, а Україна одержала знижку на газ 30%, але не більше як 100 доларів із тисячі кубометрів.

Переговори з цих питань тривають без особливих успіхів. Але у квітні 2011 року у Києві припустили, що Україна може приєднатися до протоколу про створення Митного союзу уже в липні. Президент України Віктор Янукович запропонував формулу співпраці з союзом «3+1». При цьому додав, що Україна готова до компромісу у переговорах про створення зони вільної торгівлі з ЄС. Раніше українська сторона заявляла, що не може приєднатися до Митного союзу через членство у СОТ. Адже приєднавшись до митного простору, країна змушена буде більш як удвічі збільшити ввізне мито. А підвищення ставок доведеться узгоджувати з СОТ, що може затягнутися на роки.

За попередньої української влади участь у Митному союзі не розглядалася у принципі. Адже такий крок – по суті відмова від зони вільної торгівлі з ЄС. Росію ж суперечності у задекларованих Україною пріоритетах не лякають. У Москві стверджують, що сусід одержить значні економічні вигоди від вступу до союзу. Близько третини українського імпорту припадає на енергоносії, які надходять із Росії. Навіть незначне їх здешевлення зробить українські товари більш конкурентноздатними на зовнішніх ринках.

Владімір Путін зосередився на зустрічі з українським колегою на агітації щодо якнайшвидшого вступу до Митного союзу. За його словами, річне зростання ВВП України становитиме 1,5-2% лише від прийнятих адміністративних рішень у сфері інтеграції. Крім того, країна матиме виграш від 6,5 до 9 млрд доларів на рік, тільки за відмову Росії від стягування експортного мита на свою нафту Україна одержить понад 3 млрд доларів. Водночас російська сторона має і побоювання. Якщо Україна створить зону вільної торгівлі з ЄС, то значна частина товарів не матиме попиту на зовнішніх ринках. «Ці товари можуть почати надходити з України на нашу митну територію, і у цьому разі нам доведеться вживати захисних заходів», – заявив пан Путін.

«І тут з’ясувалося, що учасники явно готувалися до різних зустрічей», – пише автор статті. Український прем’єр Микола Азаров висловив сподівання, що набуття чинності Митного кодексу Митного союзу не матиме негативного впливу не співпрацю країн. Після чого перейшов до газового питання, зокрема, про зниження ціни на російський газ. Також він говорив про необхідність якнайшвидшого підписання нової газової угоди. Адже через старий договір до кінця року паливо для України коштуватиме вже 350 доларів за тис. кубометрів. Пан Азаров попросив і про тверді гарантії щодо обсягів прокачування газу до країн Європи.

До «газової» розмови російська делегація була не готова. У свиті Владіміра Путіна не було головних російських газовиків. Сам прем’єр не був налаштований обговорювати це питання. У період передвиборної економії у зовнішній політиці гроші потрібні насамперед самій Росії. Візит Владіміра Путіна від самого початку був затьмарений рішенням генпрокуратури порушити кримінальну справу щодо Юлії Тимошенко. З нею пан Путін у січні 2009 року узгодив контракт на поставку й транзит газу. Заяви ж пана Азарова про бажання вийти на «економічно обґрунтовану» ціну на газ могли нагадати російському главі уряду, що пані Тимошенко, домовляючись із ним, порушила українські закони.

Після зустрічі з Миколою Азаровим Владімір Путін зустрівся з президентом Віктором Януковичем. Ці переговори, схоже, стали ще менш продуктивними, ніж зустріч з українським прем’єром. Під час закритої частини зустрічі пан Путін нібито так і не одержав прямої згоди на вступ України до Митного союзу. У результаті про підсумки цих переговорів пресу не поінформували. Але прес-секретар прем’єр-міністра РФ Дмітрій Пєсков повідомив, що переговори були дуже конструктивні.

Своєю чергою, перший віце-прем’єр уряду Росії Іґор Шувалов заявив про цілковитий провал торішніх домовленостей про розвиток співпраці між країнами. Із 27 пріоритетних спільних проектів сторони серйозно просунулися тільки в одному – Київ готовий підписати з російським «Сбербанком» угоду про кредит для будівництва двох енергоблоків Хмельницької АЕС.

Радник президента України Ганна Герман заявила, що переговори проводилися мовою «винятково національного прагматизму» . На її думку, «мова почуттів, поглядів, мова тіла, костюмів, яка була характерна для політичного стилю Юлії Тимошенко, сьогодні відійшла вбік і стала немодна». «Сумно тільки, що українські та російські політики, змінивши «мову тіла» на «мову національного прагматизму», зовсім розучилися домовлятися», – зауважує автор статті.

за матерiалами: Lenta.Ru
Коментарі
Немає коментарів

Додати коментар
Залишилось 500 символів