ЄС готова до підписання економічної частини угоди з Україною       Перевибори ВР пройдуть до 1 листопада - Луценко       Кримські татари Туреччини вимагають повернути Крим Україні       На Майдані тривають протести підприємців проти Податкового кодексу       Верховна Рада ухвалила проект Податкового кодексу      

Стратегії

27-04-2011 16:05( Павел Воловські)

Україна-ЄС: гарячий фініш переговорів (Nowa Europa Wschodnia (Польща))

Переговори щодо угоди про асоціацію з ЄС – на фінішній прямій. Усього лише 16 раундів переговорів – і майже всі суперечливі питання вирішено. Однак євроінтеграція вимагає від України великих зусиль і фінансових вливань, тому спокусливі пропозиції Росії, що намагається заблокувати шлях Києва в Європу, можуть бути дійсно небезпечними, якщо Європа не перегляне запропоновані Україні умови, пише Павел Воловські у статті, яку опублікував інтернет-сайт польського видання Nowa Europa Wschodnia.

Переговори щодо угоди про асоціацію, яка передбачає створення зони вільної торгівлі, виходять на фінішну пряму, пише Павел Воловські. На думку автора, попри запевнення української влади в пріоритетності євроінтеграції, справа «не така однозначна». У гру вступила Росія. «Яким буде результат цих торгів і змагань? Що вибере врешті-решт влада в Києві: модернізацію держави і економіки за європейською моделлю чи поглиблену співпрацю з Росією разом із майбутнім вступом до створеного під її егідою Митного союзу?» – запитує автор.

ЄС прагне не лише перетворити найбільшого після Росії східного сусіда на стратегічного партнера, мають вагу також «конкретні інтереси європейських підприємців – тому в переговорах йдеться про якнайшвидше відкриття українського ринку для європейського експорту, запровадження в Україні європейських норм і стандартів виробництва та ліквідацію бар’єрів для інвесторів з ЄС», йдеться в статті.

Після 16 раундів переговорів більшість суперечливих питань було вирішено, пише автор, однак головна проблема для Києва залишається незмінною – переваги угоди стануть відчутними лише в довгостроковій перспективі, але зараз вона вимагає від Києва великих витрат. До цього варто додати, зазначає автор, обіцяні Владіміром Путіним утиски з боку Росії в разі підписання Україною угоди. Відомий британський експерт Джеймс Шерр, зокрема, застерігає щодо можливого повторення газової кризи.

Окрім погроз, Москва має також і спокусливі пропозиції для України – 12 квітня в Києві пан Путін закликав Україну вступити до Митного союзу в обмін на можливість економити щорічно 6,5-9 млрд. дол. на поставках російського газу. На думку автора, Росія усвідомлює, що вступ до Митного союзу став би для України каменем спотикання на шляху до інтеграції з ЄС, а також суперечив би членству країни в СОТ.

Та Москва має ще один козир, вважає автор: якби вона погодилася знизити ціну на газ, Київ зекономив би навіть кілька мільярдів. «Блокування для України шляху до інтеграції з Європейським Союзом видається головною метою росіян. Адже ставкою в цій грі є не тільки поточні економічні інтереси, а взагалі здатність впливати на економічні процеси і визначення правил гри в країні, що вважається власною сферою впливу», – йдеться в статті.

Наразі спільна мета ЄС та України – підписання угоди про асоціацію до кінця 2011 року, що, на думку автора, видається досить правдоподібним. Однак, зазначає він, не можна виключати варіанту, коли Київ, підрахувавши зиски і втрати, зважиться поставити хрест на угоді з ЄС. Тому автор закликає ЄС зробити свої пропозиції максимально вигідними для України: у середньостроковій перспективі дати країні можливість продавати електроенергію на європейському ринку, допустити українських перевізників до внутрішнього ринку ЄС, дати згоду на запровадження безвізового режиму для українців.

Наостанок автор наголошує, що підписання угоди про асоціацію під час головування Польщі в ЄС стало б великим плюсом для поляків та добрим прикладом для учасників програми «Східне партнерство». І водночас крах цієї угоди «кинув би тінь на польське головування та поставив би під знак питання сенс “Східного партнерства”».

Коментарі
Немає коментарів

Додати коментар
Залишилось 500 символів