ЄС готова до підписання економічної частини угоди з Україною       Перевибори ВР пройдуть до 1 листопада - Луценко       Кримські татари Туреччини вимагають повернути Крим Україні       На Майдані тривають протести підприємців проти Податкового кодексу       Верховна Рада ухвалила проект Податкового кодексу      

Стратегії

29-04-2011 10:46( Тетяна Івженко)

Януковичу пригадали Чорноморський флот (Независимая газета)

Опозиція та профспілки закликають громадян вимагати скасування Харківських угод. До річниці підписання договорів у багатьох містах України відбулися акції протесту. Соціологічні опитування засвідчують, що серед українців усе менше прихильників цих угод, адже від їх підписання не покращилися ані українсько-російські відносини, ані життя пересічних громадян

«Річниця ратифікації Харківських угод в Україні пройшла учора не менш бурхливо, ніж їх затвердження», – пише Тетяна Івженко. Рік тому опозиція у Верховній Раді кидала у спікера яйцями, у залі вили сирени. Учора ж акції протесту відбулися по всій країні. Усе більше громадян розчаровані домовленостями президентів України та РФ.

Віктор Янукович пояснив, що під час першого візиту до Росії намагався домовитися про скасування газових угод, які затвердив уряд Тимошенко. Контрактну ціну на рівні 450 доларів за 1 тисячу кубометрів президент вважає «непідйомною, некоректною, несправедливою». Завдяки Харківським угодам ціну знизили на 100 доларів. «Якби ми цього не зробили, втратили б не тільки промисловість, ми втратили б країну», – виправдовувався Янукович.

Соратник президента, нардеп Володимир Олійник назвав угоди, підписані Тимошенко про пільгові ціни на передвиборний рік, бомбою уповільненої дії під прихід нової влади. Такі ціни, за його словами, є шляхом до банкрутства підприємств і втрати економічного суверенітету починаючи з 2010 року. Кризові підприємства, наголошує депутат, Тимошенко планувала одержати за безцінь, прийшовши до влади. Цей план зруйнував прихід іншої команди. Володимир Олійник стверджує, що Віктор Янукович знайшов вихід із патової ситуації, підписавши Харківські угоди. За словами самого Януковича, цей вихід – лише тимчасовий. Адже ціна, незважаючи на знижку, висока.

Опозиція вважає, що влада рік тому вчинила нерозумно, не переглянувши формулу, а домовившись тільки про сумнівну знижку в обмін на базування флоту РФ у Криму як мінімум до 2042 року. Україна після домовленостей законодавчо закріпила свій позаблоковий статус і закрила тему про вступ до НАТО. Екс-президент України Віктор Ющенко, виступаючи на з’їзді своєї партії під стінами Верховної Ради заявив, що невдовзі дата підписання Харківських угода стане «днем ганьби». Також він назвав їх «Переяславською угодою нашого часу». За словами Віктора Ющенка, Україна продала свою територію, навіть не одержавши оплати. Колишній президент вважає, що тепер команда Януковича стала досвідченішою, і вже не погодилася б підписати ці документи.

Опозиція вимагає створити у парламенті комісію для розслідування за фактом підписання угод, щоб потім скасувати їх. Колишній глава МЗС України Володимир Огризко вважає, що це можливо. Учора кілька українських профспілок закликали громадян вимагати дострокового переобрання парламенту, якщо він не скасує угоди. Своєю чергою, лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов наголошує, що у разі денонсації цих документів ціна газу зросте. Опозиція зауважує, що національні інтереси уже й без того постраждали. Адже ціна газу для промисловості й населення зростає. При цьому Україна не має жодних фінансових компенсацій за базування російського флоту. Натомість на українській території створена загроза тероризму – через наявність іноземної військової бази.

У Севастополі опозиційна сила «Фронт змін» провела акцію «Чорноморський флот стоїть. Де дешевий газ?!». У Харкові влаштували театралізоване дійство. Журналістам пояснили, що за сценарієм чинний президент України гратиме з кремлівськими лідерами у наперстки. Акції з вимогою денонсації угод відбулися також у Львові, Вінниці, Луганську й Донецьку. У Києві ж під стінами парламенту зібралося два мітинги. Молодіжне крило Партії регіонів протиставило протестам свої акції на підтримку дій влади.

Громадяни мляво реагували на те, що відбувається на вулицях. Соціологи ж зафіксували, що кількість тих, хто позитивно оцінює угоди, за рік знизилася з 58% до 38%. Понад 40% вважають, що від угод виграла тільки Росія. Крім того, 24 з 30 відомих українських політологів назвали Харківські угоди провальними з точки зору українських інтересів. Водночас експерти зазначають, що за рік українсько-російські відносини не просунулися так, як про це заявляли рік тому. Наразі у відносинах панує невизначеність. Харківські ж угоди були вигідні великому капіталу. Пересічні громадяни від підписання цих документів нічого не одержали.

Коментарі
Немає коментарів

Додати коментар
Залишилось 500 символів