ЄС готова до підписання економічної частини угоди з Україною       Перевибори ВР пройдуть до 1 листопада - Луценко       Кримські татари Туреччини вимагають повернути Крим Україні       На Майдані тривають протести підприємців проти Податкового кодексу       Верховна Рада ухвалила проект Податкового кодексу      

Стратегії

11-05-2011 12:12

Союз Білорусі та Росії: мета чи засіб? (Geopolitika (Литва))

Потепління триватиме недовго? Білорусь і Росія нібито прискорили процес створення союзної держави. Однак у цьому разі кожна сторона має свою економічну мету. Не виключено, що невдовзі білоруський лідер може знову змінити свою зовнішньополітичну орієнтацію – пише Айварас Багдонас у статті, яку опублікувало литовське інтернет-видання Geopolitika.

«Схоже, цього року процес створення Союзу Білорусі та Росії набуває позитивної динаміки», – пише Айварас Багдонас. Досі проект не розвивався через стратегічні розбіжності інтересів обох країн. Тепер у відносинах – потепління.

Автор статті нагадує, що у січні запрацював Митний союз Росії, Білорусі й Казахстану. Офіційні Москва та Мінськ заявили про активізацію економічної співпраці. Цього року основні зусилля спрямують на усунення бар’єрів, що перешкоджають розвитку транскордонної торгівлі, на налагодження більш тісної взаємодії збройних сил країн, посилення співпраці у сфері боротьби з тероризмом. Також більше уваги планують приділити створенню єдиного економічного простору Росії та Білорусі, розвитку енергетичного діалогу між країнами, спільної інфраструктури, західного транзитного коридору.

Сторони підписали низку міжурядових угод. Зокрема, щодо паливно-енергетичного балансу на 2011 рік, про паралельну роботу енергосистем двох країн, про перенесення транспортного контролю з російсько-білоруського кордону на зовнішній кордон Митного союзу, про співпрацю правоохоронних органів у сфері створення спільних антитерористичних сил. Однак процес інтеграції країн залежить від їхніх стратегічних інтересів та сприятливого міжнародного контексту, наголошує автор.

Для Росії відновлення міждержавного діалогу важливе насамперед економічно. Потепління відносин з Білоруссю означає для Росії вихід на нові ринки. Крім того, російська та білоруська сторони заявляють про своє бажання вести економічний діалог на підставі принципів СОТ, і це важливо для Росії у контексті її прагнення вступити до СОТ. Налагодження відносин з Мінськом потрібне Кремлю для посилення свого впливу у Білорусі. Лукашенка ж останнім часом багато разів змінював свою зовнішньополітичну орієнтацію то на прозахідну, то на проросійську. У цьому ракурсі «прив’язка» білоруського режиму до російських кредитів може призвести до поступок з його боку, зокрема у сфері енергетики чи у питанні визнання Південної Осетії і Абхазії, зауважує автор.

Водночас прагматична Москва не бажає «утримувати» Білорусь. Тому як важелі тиску, ймовірніше, використовуватиме проекти союзної держави, Митного союзу та Єдиного економічного простору. Білорусь змушена зближуватися з Росією насамперед через своє складне економічне становище. Підтверджує це й теперішня білоруська валютна криза, що, можливо, спричинить девальвацію щонайменше на 20%. Якщо ж ситуація й надалі не зміниться, Мінськ потрапить до російської боргової кабали, яка «поховає» білоруську економічну систему. Тож Лукашенка просто змушений співпрацювати з Москвою з економічних міркувань – заради позик, дешевих енергоресурсів та стабільного ринку збуту своїх товарів.

Гроші з Москви потрібні білоруському режиму й на амбітні ядерні проекти – зокрема, на будівництво АЕС потужністю 2,4 тисячі МгВатт на кордоні з Литвою до 2018 року. На це необхідно 9,4 млрд доларів. Водночас, за словами експертів, дружба з Росією може скінчитися, щойно Білорусь почне виходити з боргової ями. Тоді процес створення союзної держави знову втратить динаміку.

Автор доходить висновку, що для Росії, як і для Білорусі, союзна держава є не метою, а допоміжним інструментом вирішення інших стратегічних проблем. Теперішнє потепління відносин навряд чи є свідченням швидкої інтеграції двох країн.

Коментарі
Немає коментарів

Додати коментар
Залишилось 500 символів