ЄС готова до підписання економічної частини угоди з Україною       Перевибори ВР пройдуть до 1 листопада - Луценко       Кримські татари Туреччини вимагають повернути Крим Україні       На Майдані тривають протести підприємців проти Податкового кодексу       Верховна Рада ухвалила проект Податкового кодексу      

13-06-2014 15:06

Верховну Раду точно переоберуть до кінця року – Радчук

Експерт у коментарі ГАРТу пояснив, чому, насамперед, новий президент наполягатиме на перевиборах парламенту і як він цю ідею просуватиме.

 – По-перше, нинішній склад парламенту дискредитував себе в очах більшості громадян. По-друге, Президент дав обіцянку розпустити ВР 7-го скликання – це одна із головних вимог Майдану. Не зробивши цього, Петро Порошенко ризикує втратити підтримку більшості зі своїх виборців. По-третє, пан Порошенко нарешті прагне отримати свою підконтрольну фракцію у новому парламенті. Із нею йому буде зручніше проводити реформи та робити замір на майбутню політичну перспективу, – зауважив Олександр Радчук.

Проте, додає він, на шляху до розпуску парламенту є 2 головних політичних фактора, які також пов’язані із очікуванням громадян, еліт та західних партнерів: необхідність зміни виборчого законодавства та достатні юридичні підстави для розпуску Верховної Ради. «І жодним із них пан Порошенко не зможе знехтувати, інакше ризикує втратити підтримку всіх ключових стейкхолдерів», – зазначає експерт.
 
«Тому, скоріше за все, у відносинах із парламентом Президент візьме «відпустку» до осені. Виграний час він витратить на пошук союзників та делегує своєму соратнику Юрію Луценку місію по підготовці нового пропрезидентского політичного проекту до виборчих перегонів. Мета – забезпечити фракцію у кількості як мінімум 100 багнетів у новій Верховній Раді, яка гратиме ключову роль при формуванні коаліції та більшості у парламенті», – пояснив політичний оглядач.
 
«Що стосується процедури призначення дострокових парламентських виборів, окрім вже існуючих підстав у Конституції, для розпуску ВР новий Президент може використати звернення до Конституційного Суду. Крім того, в парламенті вже зареєстровані як мінімум 2 проекти постанови про проведення позачергових виборів до Верховної Ради авторства Миколи Рудьковського та Юрія Мірошніченка (обидва - позафракційні). Таким чином, в разі знаходження необхідної кількості голосів в нинішньому складі парламенту, депутати можуть цілком легітимно і найголовніше – швидко - «саморозпуститися». Головним чинником такого кроку можуть бути успішні перемовини ключових груп народних депутатів стосовно правил виборчого законодавства із новообраним Президентом, – зазначив Олександр Радчук в коментарі. – Для внесення необхідних змін у виборче законодавство Петро Порошенко вже почав «вербувати» союзників за допомогою своїх давніх соратників – перш за все, мова йде про «уламки» «Нашої України» та депутатської групи Єремєєва-Литвина. Необхідність такого кроку пов’язана із тим, що Президент та його оточення мають підготувати максимально зручний новий закон про вибори народних депутатів».
 
За словами експерта, наразі в Верховній Раді зареєстровано декілька ключових законопроектів стосовно змін до виборчого законодавства стосовно виборів народних депутатів: «Найбільше дискусій та протидії в питанні реформування виборчого законодавства серед нардепів нинішньої ВР може відбутися навколо питання запровадження відкритих партійних списків при 100% пропорційній системі обрання народних обранців».
 
«Єдиним гравцем, який не зацікавлений у проведенні дострокових виборів до парламенту, а тим паче у зміні змішаної системи виборів залишаються народні депутати із фракції Партії регіонів. Інші політичні гравці нинішнього складу ВР – «Батьківщина», УДАР, Свобода – значних застережень проти пропорційної системи не мають. Фракція КПУ, нагадаємо, на минулих виборах 2012 року жодного мажоритарника до парламенту не провела. Натомість, у зв’язку із подіями на Сході, окупацією Криму, значну частину електорату комуністи втратили, а подолати їм 5% виборчий бар’єр на решті території України буде вкрай важко», – підкреслив Олександр Радчук.
 
«Президент і його союзники у Верховній Раді також можуть «погратися» із ще двома опціями щодо виборчого законодавства – виборчим бар’єром для партійних списків та відновленням норми про блокування партій. Очевидно, що зниження виборчого бар’єру з 5% до 3% створить умови для появи нових політичних гравців у складі наступного скликання ВР. З одного боку, їхня поява та діяльність під час виборчої кампанії може стати не прогнозованим фактором для Президента, і відчутно збільшить відтік прихильників у існуючих партій-динозаврів. З іншого боку, в разі зниження виборчого бар’єру, ВР може отримати якісно новий депутатський склад, із яким діючий Президент зможе швидше знайти спільну мову. В разі зниження виборчого бар’єру, у ВР прогнозовано з’явиться фракція Радикальної партії Олега Ляшка, мають шанси отримати депутатські мандати представники «Демократичного альянсу», «Самопомочі». Очевидно, що великі кошти вкладатимуться в проходження нової політичної сили Сергія Льовочкіна, яку, за деякими даними, нещодавно очолив колишній його заступник у АП часів екс-президента Віктора Януковича Сергій Ларін», – додав він. 
 
«Блокування – це ще один можливий вихід із ситуацією щодо падіння популярності нинішніх політичних партій і, водночас, можливість «наростити м’язи» для нових політичних проектів. Однак, за моїм прогнозом, ніяких змін у виборчому законодавстві стосовно відновлення партійних блоків – не відбудеться», – спрогнозував наостанок Олесандр Радчук.