Інтерв’ю, що відбулися
Тема:

директору Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайлу Погребинському /10 квітня, 11.00-12.00/

Тема. Конституційна реформа і дочасні вибори


2009-04-07 16:20:32__koshevoy:
На вашу думку чи можливе на сьогодні проведення одночасно у часі і парламентських і президентських виборів?
Вітаю всіх хто дулився до нашої розмови. Сподіваюся на взаємне розуміння.
Сьогодні не можливе. Відсутня бодай мінімальна юридичне обгрунтування таких одночасних виборів. І справа тут в тому що треба змінювати Коснтитуцію для того щоб здійснити одночасні ці вибори. А це як відоммопотребує складної процедури на двох сесіях.
У нас можуть зробити і незаконно, але законних підстав не існує.


2009-04-07 16:20:57__koshevoy:
Чи вбачає ви як політолог порозуміння і спільне бачення з цього питання різними політичними силами?
Порозуміння немає. БЮТ - категорично проти. Партія регіонів - ніби-то за. Хоча консенсусу в керівництві ПР немає. Зваичайно Президент і Балога - "за", оскільки це єдина можливість для них зберегтися в політиці


2009-04-07 16:21:16__koshevoy:
Ваше ставлення до відкритих партійних списків?
Ставлення позитивне. Треба лише обрати зрозумілий для наших політиків варіант. Насправді їх безліч, маєтсья на увазі закону про відкриті списки.


2009-04-08 12:21:25__kvn:
Доброго дня! Різними експертами надається різна вартість проведення виборів. На Вашу думку скільки це коштуватиме країні? І чи варто все ж таки в умовах кризи такі кошти витрачати.
Я ніколи не відповідав за кошторис виборчих кампаній, тому в цьому питанні я не експерт. Але зрозуміло, що йдеться про сотні мільйонів доларів. і проведення дочасних парламентських виборів вважаю недоречним, особливо під час кризи.


2009-04-08 12:23:50__kvn:
Чи завжди Ваша громадська думка співпадає з Вашою експертною? Можете навести приклади? :)
99 % випадках співпадає.
Йдеться мабуть про мою громадську позицію і мою експертну оцінку.
Приклад такий: я вважаю (експертна оцінка), що ситуація потребує надрадикальних кроків в соціальній політиці, а саме збільшення пенсійного віку, скасування спеціальних пенсій, відміна пільг 90% Чорнобільців і так далі. Але вважаю (громаддська позиція), що зараз пропагувати таку позицію не на часі.


2009-04-08 12:27:47__kvn:
Чи можливо провести одночасно з виборами президента та ВР референдум по конституції?
Взагалі вважаю, що проводити референдум по Конституції не можна з двох причин. По-перше, це б порушувало діючу конституцію (за вийнятком кількох статей, зміна решти тіла коснтитуції не потребує затвердження референдумом). По-друге, люди не можуть і не повинні бути фахівцями з конституційного права, тому звернення до людей з такого питання у 100% випадків є обманом народу.


2009-04-08 12:36:56__kvn:
Ви прихильник народних референдумів, особливо з питань прийняття Конституцій, коли народ при виголошені своєї позиції користується не обізнаністю в правовій сфері, а особистими вподобаннями до авторів законопроекту? Якщо брати до уваги рейтинг Ющенка, навряд чи є сенс виносити питання на референдум?
Я сказав, що я категоричний противник народних референдумів з Конституції. Якщо брати до уваги рейтинг Ющенка, то йому дійсно навряд чи вдалось би переконати суспільство в своїй ініціативі, але якщо добре підготувати текст, то порушуючи порядок винесенення, на жаль, народ можна обдурити. тому я в принципі проти, не зважаючи на рейтинг будь-кого


2009-04-08 13:24:04__Artur:
як би ви прокоментували нинішні розбіжності в БЮТ, я маю на увазі окремішну позицію Томенка та його можливу міграцію до Яценюка, ініціативи чисток з боку Портнова та провал у Тернополі?
Провал у Тернополі - технологічна помилка БЮТу. Вони як мінімум не втратили 10 %, якби не відмовлялись від виборів і пішли на них.
Щодо окремішної позиції Томенка: у Миколи завжди є своля позиція. Можливо він вважає, що у Тимошенко без спільного проекту з Яценюком немає шансів, і він схильний про це публічно говорити. Звичайно, це порушення командної гри, адже очевидно що БЮТу дочасні парламентські вибори не потрібні. Хоча певний резон в йього позиції є. Наша розбіжність з ним полягає в тому, що він хотів би союзу з Яценюком, який до речі зовсім неможливий, тому Арсеній вже себе обрав президентом, папой римським генерал губернатором, він вже Обама, і він не з ким погоджувати позиції не буде, тим більше щзо в нього її немає. а я є прихильником широкої коаліції БЮТ та Партії регіонів. На мою думку лише така коаліція може стати початком формування широкого національного консенсусу в Україні. А без ньогго в України немає майбутнього


2009-04-08 15:35:14__antonenko_m:
Пане Михайло, яке Ваше ставлення до двопалатного парламенту? Чи буде він корисним (ефективним) для України? Якщо так, то коли можлива його поява?
Я не проти двопалатного парламенту, але не такого, який запропонував Ющенко, і не зараз. Вважаю, що дві речі повинні відбутися перед запровадженням другої палати. По-перше, це завершення політичної реформи в однопалатному парламенті: перерозподіл повноважень між центром і регіонами, судова реформа... І по-друге, проведення адміністративно-територіальної реформи.


2009-04-08 16:54:57__Karton:
У свій час Ви працювали радником глави Секретаріату Кучми пана Медведчука. Зараз Він з Вами також радиться? На які теми якщо не секрет?
Я підтримую контакти з паном Медведчуком і зараз. Розмовляємо на всі теми, що стосуються тенденцій розвитку політичної ситуації.


2009-04-10 09:24:58__Mikola:
Хтів спитати, хто буде майбутнім президентом?
Я також би хотів у когось спитати, хто буде наступним президентом. Моя дружина думає, що Яценюк. А я думаю - не дай Боже


2009-04-10 09:27:43__PavelUzh:
Чому Тимошенко не хоче одночасних виборів?
Одночасні вибори із 100% ймовірністю призведуть до втрати Тимошенко посади прем'єра. Якщо не буде дочасних парламентських виборів, і навіть якщо вона не виграє президентські (а в неї зберігаюиться великі шанси на перемогу), то вона зберігає посаду прем'єра до тих пір, поки в цьому парламенті не буде створена нова коаліція.


2009-04-10 09:38:14__Fangor:
Як би Ви прокоментували події в Молдові? Якщо у нас хтось не буде задоволений виборами, чи можливе повторення молдовських заворушень в Україні?
Події в Молдові - це рішучий крок до втрати державності, інспірований Румунією, і потенційно підтримуваний більшістю молоді Молдови. а це означає, що перспектив молдовської державності я не бачу. Правда вона буде без Придністров'я. У Румунських націоналістів як то кажуть "нервы сдали". Сподіваюсь, що подібних заворушень в Україні не буде. Хіба що президентом стане Тягнибок, і тут всім мало не покажеться


2009-04-10 09:47:13__fiesta:
Скажіть, чи існує альтернатива старій політичній еліті і якщо існує, то чи можливий конфлікт між ними?
Сьогодні не існує такої альтернативи. В майбутньому я не виключаю конфлікту між старою і новою елітами. Але претензії Яценюка на представництво нової еліти цинічними і абсолютно невиправданими.


2009-04-10 09:53:15__Svitlana:
Я перепрошую, а Вам особисто хочеться йти на дочасні вибори? Якщо так, огрунтуйте1
Не хочеться. Вибачте, без обгрунтування


2009-04-10 09:53:26__babai:
Скажіть, за кого вболівали вчора ввечері: за Шахтар чи за Динамо?
Спочатку за Шахтар, а потім за Динамо. Вітаю вболівальників, адже я вважаю що ми отримали дві перемоги: нічия в Парижі це також перемога. Не розумію тільки, чомув Сьомін не замінив Мілевського


2009-04-10 09:54:13__babai:
І ще одне питання, якби Ви пояснили успіх ВО Свободи та Єдиного центру у Тернополі? Чи можливе повторення його на парламентських виборах? Дякую
Перше, відмова БЮТ брати участь у виборах. Друге, губернаторських адміністративний ресурс ЄЦ. Третє, активна робота Свобода і ЄЦ з людьми (аплодую). І четверте, низька активність виборців. Ось всі причини.
На парламентських виборах нічого подібного відбутися не може. На Західній Україні Свобода на регіональних виборах завжди отримує суттєво більше, ніж на парламентських. Це типова регіональна партія. ЄЦ - це взагалі не партія, це група чиновників за інтересами, тмоу жодних шансів без адміністративного ресурсу подолати 3%-бар'єр у ЄЦ немає. Саме тому, Ющенко і Балога хотіли б дочасних парламентських виборах. Поки вони сидять на Банковій в них є шанс провести якусь спільну команду - Ющенко ЄЦ - в парламент. Після президентських виборів жодних шансів на це не існує


2009-04-10 09:54:54__Svitlana:
Чому,скажіть, нашою Конституцією крутять " як циган сонцем"- кому й куди вигідніше? Це ознака нашого менталітету чи тимчасовий момент, коли ж він завершиться?
Це не ознака менталітету, а тимчасовий момент. Завершиться, на жаль, не скоро. Думаю, 7-8 років будемо в цьому жити


2009-04-10 09:55:57__Svitlana:
Як на Вашу думку, які політтехнології будуть превалювати на цих дочасних виборах?
70%, що їх не буде. З приводу політтехнологій: зараз важко сказати. Всі поілтичні сили будуть використовувати усі доступні їм політичні технології. Ніхто не від чого не буде відмовлятися.


2009-04-10 09:56:31__Byutivec:
Чи можлива коаліція БЮТ та Партії регіонів і чи зможе вона покласти край поілтичному протистоянню?
Я все ще сподіваюся, що можлива. І все ще сподіваюсь, що може покласти край. Але з кожним днем мої сподівання тануть. Залишився місяць до того моменту, коли до президентських виборів внесення змін до Коснтитуції стане неможливим, і тоді нас очікує продовження війни бодай на півроку-рік.


2009-04-10 09:59:58__ananas:
Чи піде Тимошенко в Президенти? а Яценюк чи Гриценко? дякую
Всі підуть


2009-04-10 10:04:07__fiesta:
Яку виборчу систему Ви вважаєте найбільш прийнятную у виборах до парламенту? Скажіть, чи можлива у нас в найближчому майбутньому преференціальна пропорційна виборча система?
Один з варіантів системи з відкритими списками. Наприклад т.з. систему Ондта. На наступному тижні надрукую чи в Правді, чи на Главреді статтю, де роз'ясню, які варіанти можливі, і які я рекомендую.


2009-04-10 10:17:47__fiesta:
Скажіть для простого народу: боротьба із інфляцією - це прерогатива уряду, чи Нацбанку?
Відповідь буде примітивна. Це прерогатива уряду та Нацбанку. Звичайно якщо Нацбанк працює проти уряду, то йому боротися з інфляцією - справа безнадійна


2009-04-10 10:23:12__rostik:
Кажуть, що Ви були одним із авторів змін до Конституції 2004 року. Це правда? Чи потрібно вносити ще якісь зміни? які? вже заразз мається на увазі
Авторами змін до Конституції завжди є політики. Я радник, а не політик. Я дійсно дава свої пропозиції щодо політреформи, і намагався переконати політиків в слушності своїх пропозицій, в тому числі Леоніда Кучму.
Треба вносити ще зміни. Думаю, що той варіант, який наближений до того, що потрібно, це спільний варіант ПР та БЮТ, де є зміни судової реформи та місцевого самоврядування. Хоча з певними позиціями цього проекту я не згоден. Наприклад із способом обрання парламенту


2009-04-10 10:23:25__fiesta:
Які, на Вашу думку, найбільш якісні зміни потрібно внести у виборче законодавство, щоб в Україні щось змінилося після виборів?
Для того, щоб щось змінилося після виборів недостатньо зміни до виборчого законодавства. Потрібно внести зміни до регламенту, в формуванні тиску з боку громадянського суспільства на еліти, аби примусити їх шукакти та знаходити компроміси, і багато інших речей.
А виборче законодавство, я вважаю, що головне - це розділення в часу бодай на півроку виборів президента та паралменту, ваідкриті списки, можливо зменшення бар'єру до 1 %.


2009-04-10 10:39:14__fiesta:
З приводу президентських та парламентських виборів: які, на Вашу думку, можливі варіанти фальсифікацій в них? Багато їх може бути, чи політики побояться трохи гніву народного?
Варіантів фальсифікацій безліч. Я не фахівець.
Політики бояться лише тоді, коли знають, що їх можуть схопити за руку.


2009-04-10 10:54:37__Svitlana:
Чи вважаєте Ви нормою, коли політологи й керівники ніститутів дослідження громадськорї дуки й таке інше тяжіють до певних політиків, або вступають у ту чи іншу партію?
Ви знаєте, я не вбачяаю тут нічого особливого. Просто, не треба ховати цього, причетність. Якщо відомо, що Томенко є членом БЮТу, то це не значить що він перестав бути політологом. а от Карасьов наприклад, видає, що він нібито незалежний політолог, хоча відомо, що він працює на Балогу.
Є ще один момент: чи є власна позиція у політолога. Якщо ця позиція співпадає з позицією якоїсь політичної сили, він не повинен ховати ціього тільки тому, що хтось може подумати, що він відпрацьовує якусь політичну позицію.
Наприклад, ось я весь час виступаю з критикою Ющенка, дуже рідко погоджуюсь з цого пропозиціями та крокоами, але ц ене значить, що я працюю на БЮТ чи Партію регіонів. Це моя власна позиція.
В Сполучених штатах так чи інакше зрозуміло, до якої політичної групи чи партії належать політолог чи та інституція, яка виступає в публічному просторі. І це вважається нормальним. Просто відомо, що він займає позицію близьку до Республіканської партії, або "неоконів". це зовсім не означає, що він отримує зарплатню у відповідних департаментах.

По-перше, я вдячний за змістовне спілкування всім, хто долучився до нього. По-друге, я дуже раджу всім спокійно ставитись до того, що відбувається в українській політиці. Іншими словами не брати близько до серця, тому що це шкідливо для здоров'я.
У зв'язку з цим хочу нагадати одни анекдот.
Стоять на розі Грушевської і Садвоої два чоловіка, розмовляють. Поряд Mazzeratti та Бьюїк. Підходить з мапою якась людина і питає:
- Спік інгліш?
ті понизують плечима. Немає відповіді.
- Абло еспаньол?
ВІдповідь аналогічна.
- Шпрех ін зе дойч?
Без відповіді.
- Парле ву франсе?
Аналогічно.
Чоловік махнув рукою і пішов від них.
І один іншому каже:
- Дивись яка розумна людина, скілкьи мов знає.
Інший на це відповідає:
- І що це йому дало...?
Згадайте, посміхність, і не очікуйте від наших поілтиків дуже розумних речей. Всім міцного здоров'я, щастя і удачі.