Інтерв’ю, що відбулися
Тема:

22 травня, з 14.00 до 15.00 в гостях у ГАРТа – економіст Борис Кушнірук

Тема. Що відбувається з українським бюджетом?


2009-05-20 15:34:12__koshevoy:
З моменту прийняття бюджету, ставиться питання про перегляд макроекономічних показників. Уряд Тимошенко, ні на що не зважає і каже про недоцільність перегляду показників бюджету країни на 2009 рік. Опоненти всі в один голос кажуть про дефіцитний бюджет. На вашу думку чи доцільно переглядати бюджет на поточний рік.
Доброго дня шановні читачі! Радий зустрічі з вами!

Безперечно, цьогорічний бюджет потрібно переглядати, і мова не лише про те, що макроекономічні показники не відповідають дійсності, і з огляду на це є значно гіршими, ніж закладено у бюджеті, тому надходження будуть значно нижчими. Проблема не лише у технічній проблемі невідповідності бюджету, є проблема ідеології бюджету. Бюджет - це головний інструмент економічної політики уряду. Саме за рахунок цього інструменту визначаються як пріоритети економічної політики уряду, так і механізми, які задіюються для вирішення тих чи інших завдань, що стоять перед країною. На сьогодні, бюджет перетворився фактично на касу з видачі готівки на зарплати бюджетникам та соціальні виплати. Крім того, не правильно виставлені пріоритети, які мають допомогти вийти економіці України з економічної кризи. Більш того, мова йде про загальну економічну політику уряду, у тому числі в питаннях грошово-кредитної політики. Тобто, уряд рвзом з НБУ має визначити той інструментарій, який дозволить вирішити три завдання: по-перше, вирішити проблему просроченої заборгованості фізичних і юридичних осіб по кредитам; по-друге, покращити фінансовий стан банків та спроможність виконувати свої зобовязанння перед вкладниками; і по-третє, сприяти кредитуванню субєктів господврювання. На мою думку, і я про це не одноразово висловлювався, і уряд, і НБУ, на жаль, діють в абсолютно неправильному напрямку. Тобто, там, де потрібно задіяти грошово-кредитний інструментарій(наприклад, надати цільове пільгове рефінансування, яке має бути використане банками на рефінансування платежів позичальників за два наступні роки, особливо фізичних осіб по кредитам із заставою житла), вони роблять спроби провести рекапіталізацію банків за рахунок бюджетних коштів. В цьому випадку, насправді не вирішується головна проблема для УСІХ банків - це погіршення фінансового стану позичальників та проголошення ними своєї неплатоспроможності. В звязку із цим мова має йти не стільки про секвестр бюджету, скільки про повну зміну ідеології бюджету та інструментарію, який буде використовуватися для вирішення існуючих в економіці проблем.


2009-05-20 16:31:07__Kasia:
Які у вас прогнози з приводу курсу долару ?
На мій погляд, зараз відбувається той процес, який я передбачав ще кілька місяців тому - ми маємо ситуацію з погіршенням фінансового стану фізичних та юридичних осіб, що в свою чергу змушує їх суттєво скорочувати споживання, але крім того продавати свої валютні заощадження. Таким чином, на певному етапі буде вдбуватися збільшення обсягу продажу іноземної валюти і одночасно зменшення її купівлі, бо не буде за рахунок чого - тобто в людей не буде гривні. Покищо мої очікування полягають в тому, що протягом наступних 2-3 місяців ми будемо мати певну стабілізацію курсу гривні, можливо, навіть, певного її зміцнення, а потім(на початку осені) нове знецінення гривні до іноземних валют. Хоча, у НБУ достатньо валютних резервів, щоб це падіння було незначне - до рівня 8,5-9,0 грн за дол..


2009-05-20 16:32:39__Kasia:
Це правда. що Україна найболісніше переживає фінансову кризу серед усіх європейських країн? Коли чекати стабільності в державі?
Так, правда. Причини цього еономічні та політичні. Еконмічні повязані з експрортною орієнтацією економіки України. При чому експорт значною мірою товарів з низьким рівнем переробки, тобто сировинний експорт. Саме цим товарам в найбільшій мірі характерне суттєве коливання ціни. Тому ми маємо дуже суттє падіння експорту в грошовому вимірі. Крім того, в Україні - один з найвищих рівнів корупції не лише в Європі, але й у світі. Це призводить до того, що умови ведення бізнесу надзвичайно важкі. До того ж, ми маємо надзвичайно високий рівень розкрадання коштів держпдприємств та держбюджету. Це у свою чергу теж погіршує загально економічну ситуацію в країні. На додаток до цього всього, ми маємо надзвичайно глибоку політичну кризу, що повязано з недолугістю Конституції та незрілістю політичниої еліти країни. Коли чекати стабільності? - це філософське питання, бо ми не знаємо, коли і яким чином відбудуться зміни політичних еліт.


2009-05-21 09:46:04__Lika:
Почему Юлия Тимошенко заверяет, что планы по наполнению бюджета перевыполняются, но при этом растут задолженности по различным выплатам?
Проблема полягає в тому, що бюджет сам по собі нереалістичний, але, крім того, уряд сам встановлює собі помісячний розпис планів надходження коштів у бюджет та їх використання. Крім того, уряд не надає інформацію про цей помісячний розпис, хоча слід зазначити, що цього не робили і попередні уряди. З огляду на це, дуже важко оцінити коректність і рівномірність розпису цих помісячних планів. До того ж, уряд вже ловили на тому, що він переписував ці плани "заднім числом" в бік зменшення. В звязку з цим, зрозуміло, що заборгованності по різним виплатам будуть лише зростати.


2009-05-22 10:03:23__Марко:
Останнім часом уряд все більше і більше закриває інформацію про реальний стан економіки в країні. З цього приводу два питання. Перше - чи можна спрогнозувати який наступний показник чи які данні уряд приїховає від суспільства і чому. І друге - чи можна якось боротися з цим явищем (приховування інформації державними структурами) і яким саме чином це можна зробити? Дякую
Передбачити це неможливо. Однак, враховуючи, погіршення економічної ситуації, доступ до офіційної економічної інформації буде все білше обмежуватися урядом. Боротися з цим можуть, перш за все представники ЗМІ, якщо на кожній публічній конференції п.Тимошенко будуть задавати жорстке і чітке питання, на якій підставі і чому уряд закриває цю інформацію. Взагалі-то, мали б здійснити певні кроки і самі депутати, особливо від опозиції. Мені вже доводилося писати у себе в блозі, що якби п.Тимошенко знаходилася в опозиції і уряд закривав інформацію, то впевнений, що БЮТ заблокував би трибуну парламенту, доки не була б прийнята Постанова чи закон, який зобовязує уряд у визначені терміни і в певному конкретному обсязі оприлюднювати її. На жаль, маємо таку опозицію, яку маємо - непрофесійну і досить провінційну.


2009-05-22 10:04:57__Марко:
Недвано читав Ваш блог на УП стосовно ІІ світової війти. Існують різін підходи у відзначенні цієї події в різних країнах. Який з варіантів, на вашу думку, найкраще би підійшов для України, зважаючи на її історичний спадок та сучасний стан.
Я вважаю, що це найбільш трагічна подія в історії людства, яку слід відзначати як скорботу та шану усім загиблим в наслідок дій двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного та комуністичного.


2009-05-22 10:23:54__Bohdan:
Ви досвідчений економіст. На вашу думку, які основні кроки потрібно здійснити для покращення соціально-економічної ситуації в Україні?
Це питання, відповідь на яке потребує дуже багато часу. Можу лише сказати, що протягом жовтня минулого року - травня цього року я написав декілька статей для УНІАН, де описав своє бачення причин глобальної фінансової кризи, особливості її перебігу в Україні та тих кроків, які необхідно здійснити для її подолання. І не просто подолання, а зміцнення української економіки. Тому, раджу задати пошук на сайті УНІАН, знайти їх та прочитати.


2009-05-22 10:28:46__Bohdan:
Дайте оцінку антикризової програми уряду Тимошенко і Партії регіонів.
Насправді антикризову програму може підготувати лише уряд. Це повязано з тим, що тільки в уряду є достовірна інформація про стан економіки країни, при чому не оціночний, а з реальним розумінням обсягів наявних ресурсів, боргів, тощо. Але, слід зазначити, що якраз уряд Тимошенко такої програми не має, про що не раз наголошувалося експертами та політиками. При чому, у цій програмі мова має йти не просто про набір якихось побажань, накшталт "посилити", "поглибити", "провести", "покращити", а конкретну сукупність кроків навпроти кожного з яких мають стояти строки реалізації, ресурси(фінансові, людські, тощо) та результати, які планується досягти за рахунок такого конкретного заходу уряду. Саме для цього дуже важливо мати інформацію про реальні ресурси і реальний стан економіки країни. В звязку із цим, антикризова програма Партії регіонів, хоча і має достатньо велику кількість пропозицій, однак неіснує можливості оцінити їх реалістичність, до того ж, в ній немає виписаної конкретної послідовності їх реалізації. Крім того, потрібно розуміти, що має значення не тільки саме розуміння проблеми, програми сукупності кроків з її подолання, а ще й виконавців, які цю програму будуть реалізовувати. Не секрет, що цей уряд - найслабший за часів незалежності з точки зору професійності та дисциплінованості, без чого реалізація будь-якої найкращої програми стає неможлива.


2009-05-22 10:36:51__Bohdan:
Що треба зробити, аби оздоровити фінансовий стан "Нафтогазу"?
Насправді, фінансовий стан Нафтогазу дуже складний вже багато років, бо всі урядовці бачили в ньому ресурс вирішення бюджетних проблем та особистого збагачення. Січневі газові угоди лише вбивають остані цвяхи в труну цього підприємства. Я переконанний, що мова буде йти все-рівно про проголошення банкрутства Нафтогазу та формування на його базі, принаймні, двох підприємств, одне з яких буде мати у себе на балансі ГТС та газосховища, інше - закуповувати газ за межами України з подальшою реалізацією на нашій території. Хоча і це не призведе до стабілізації газового ринку України, якщо не буде проведено реформування газового ринку та комунального сектору(як найбільшого споживача газу).


2009-05-22 11:44:58__ostap:
Чому Уряд Тимошенко не переглядає бюджет, так як це роблять уряди інших країн? Це вияв не професійності?
На мій погляд, це, по-перше, вияв непрофесійності, по-друге, в цьому випадку потрібно визнавати, що існуюча версія бюджету нереалістична, по-третє, потрібно приймати длостить непопулярні кроки із скороченя тих чи інших соціальнох витрат, а в умловах передвиборчої президентської капманії, яка почалась, Тимошенко неи готова до цього. Крім того, насправді, нереалістичний бюджет - це ще й великі модливості для коруппції, бо коли у тебе є 10 проектів, які потрібно фінансувати, а у бюджеті є кошти лише на два, то саме від "доброї волі" керівника уряду залежить, що з цього фінансується, а що ні. Тому, зявляються цих 10 потенційних отримувачів і просять керівника уряду фінансувати саме їх проект. І які "важливі" аргументи вони надають можна лише здогадуватися...


2009-05-22 11:46:04__kaluta:
Які основні проколи, при Уряді Тимошенко були, уникнувши яких. можна було зменшити кризу?
Діяльність цього уряду - суцільний прокол. Бо в основі діяльності п.Тимошенко завжди був популізм як інструмент отримання влади та її утримання. Тому, починаючи із січня минулого року, коли почалася виплати знецінених заощаджень, навіть без уявлення їх реальних обсягів, з подальшим зростанням соціальних виплат, з одночасним здійсненням тиску на НБУ щодо зміцнення курсу гривні до іноземних валют, такі дії не могли не призводити до погіршення економічної ситуації в державі. А далі був лише популізм, популізм, популізм... Спочатку категоричне заперечення наявності еконмічної кризи, а потім спроба перекласти відповідальність за неї з уряду на зовнішні причини.


2009-05-22 11:48:08__ostap:
Це правда, що найближчі місяці в бюджеті закінчаться гроші і не буде чим видавати пенсії людям
Фактично, гроші вже закінчилися, і все з більшою потужністю працює друкарський верстат Нацбанку та зростає обсяг залучених кредитів уряду від іноземних держав та фінансових інституцій. Тому, пенсії-то будуть виплачувати у будь-якому разі, принаймні, до виборів, інша справа, що реальні доходи пенсіонерів та інших малозабезпечених верств населення будуть зменшуватись.

На жаль, не ина всі питання я зміг відповісти, але сподіваюся, що зможу це зробити як у себе в блозу на УП, так і у коментарях ГАРТу.

Дякую за запитання та бажаю усім не опускати руки і розуміти, що будьяка криза коли-небуть закінчується. Тому - все у нас буде ДОБРЕ, бо ми того ВАРТІ!